Бегство во победа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бегство во победа е американски филм во режија на Џон Хјустон, а со Мајкл Кејн, Силвестер Сталоне и Макс фон Сидов во главните улоги. Во филмот настапуваат голем број познати фудбалери, како: Пеле, Боби Мур, Освалдо Ардилес итн.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во еден логор во нацистичка Германија, во кој најбројни се британските офицери и војници. Заробениците прават тим кој игра фудбал со германските војници.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 847, 19.9.2014, стр. 25.