Бевер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бевер е река од Долна Саксонија, Германија. Таа е лева, северна притока на реката Илме. Таа тече само преку општинската територија на околината на Дасел.

Течение на реката[уреди | уреди извор]

Бевер извира во средината на ридовите Елфас и е нивниот најважен дренажен систем. Минува преку ридови покриени со мешани шуми, а потоа тече во јужна насока. Минува крај Портенхаген (Дасел), потоа поминува низ Дејтерсен и конечно се влева во Илме во близина на Марколдендорф (Дасел).

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Загрозените видови во Бевер вклучуваат речни ракчиња и мочуришни билки. За заштита на овој екосистем, беше извршена ренатурализација.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]