Бањско Брдо

Координати: 43°32′23″N 19°35′51″E / 43.539722° СГШ; 19.5975° ИГД / 43.539722; 19.5975
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бањско Брдо
Бањско брдо
Бањско Брдо
Бањско брдо на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1282 м [1]
Координати43°32′23″N 19°35′51″E / 43.539722° СГШ; 19.5975° ИГД / 43.539722; 19.5975
Географија
МестоЗападна Србија

Бањско Брдопланина на југозапад на Србија, над градот Прибој. Нејзиниот највисок врв е висок 1.282  метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jovan Đokić. „Katalog planina Srbije“. PSD Kopaonik Beograd. Архивирано од изворникот на 2011-05-18.