Прејди на содржината

Бања (град)

Координати: 42°32′43″N 24°49′49″E / 42.545334° СГШ; 24.830358° ИГД / 42.545334; 24.830358
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бања
Баня
град
Поглед на централната бања во градот
Поглед на централната бања во градот
Бања is located in Бугарија
Бања
Бања
Местоположба на Бања во Бугарија
Координати: 42°32′43″N 24°49′49″E / 42.545334° СГШ; 24.830358° ИГД / 42.545334; 24.830358
ЗемјаБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаКарлово
Управа
 • ГрадоначалникСтамен Гешев (СДС, ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна14,459 км2 (5,583 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2022)
 • Вкупно3,083
 • Густина210/км2 (550/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4360
Повик. бр.+359 03132

Бања (бугарски: Баня) — гратче во Јужна Бугарија, во општината Карлово во Пловдивската Област. Има население од околу 3.083 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Гратчето се наоѓа во плодната Карловка Котлина покрај реката Стрјама, 10 км од градот Карлово (со железничка станица), 50 км од регионалниот центар Пловдив и 156 км од главниот град Софија по подбалканскиот пат. Бања е и железничка станица на линијата од Пловдив — Карлово.

Наводи[уреди | уреди извор]