Баљевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Baljevac
Баљевац
Village
Country Србија
MunicipalityObrenovac
Површина[1]
 • Вкупна6,16 км2 (238 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106000000106 м
Население (2011)
 • Вкупно507
 • Густина0,82/км2 (2,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Баљевац е село кое се наоѓа во општина Обреновац, Белград, Србија . Според пописот кој што се одвивал во 2011 година, имало население од 507 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Насеља општине Обреновац“ (PDF). stat.gov.rs (Serbian). Statistical Office of Serbia. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-11-14. Посетено на 22 October 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Попис стабилност, домаќинстава и Станова 2002 г. Књига 1: Национална или етничка припадност по насељима. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003 г.ISBN 86-84433-00-9ISBN 86-84433-00-9