Батовац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селската црква

Батовац (српски: Батовац) е едно од селата сместени во општина Пожаревац, Србија . Според пописот кој што се одржал во 2002 година, населението на селото брои 596 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

44°40′32″N 21°03′50″E / 44.67556° СГШ; 21.06389° ИГД / 44.67556; 21.06389