Прејди на содржината

Бангкокшки Залив

Координати: 13°04′N 100°30′E / 13.067° СГШ; 100.500° ИГД / 13.067; 100.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бангкокшки залив
อ่าวกรุงเทพ
Карта на Банкгкокшкиот Залив
ПодрачјеТајланд
Координати13°04′N 100°30′E / 13.067° СГШ; 100.500° ИГД / 13.067; 100.500
Видзалив
Главни приливиТајландски Залив
Најг. должина100 км
Најг. ширина100 км
Површина&100000000000086400000008,640 км2

Бангкокшки Залив (тајландски: อ่าวกรุงเทพ, трскр. Ао Крунг Теп) — најсеверниот дел на поголемиот Тајландски Залив. Се протега од округот Хуа Хин на запад до округот Сатахип на исток. Во него се влеваат три големи реки во централен Тајланд — Чао Праја (со нејзината растока Та Чин), Ме Клонг и Банг Паконг.

Во заливот има неколку острови на извесно растојание од источниот брег како Ко Сичанг, Ко Лан и Ко Пај.[1]

Екологија

[уреди | уреди извор]

Надлежниот орган го опишува квалитетот на водата во Бангкокшкиот Залив како „многу лош“.[2]:54

  1. Хидроградска служба на Кралската воена морнарица на Тајланд, Карта 142
  2. Thailand State of Pollution Report 2015 (PDF). Bangkok: Pollution Control Department, Ministry of Natural Resources and Environment. 2016. ISBN 978-616-316-327-1. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-09-05. Посетено на 5 септември 2017.

Поврзано

[уреди | уреди извор]