Бамбасиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бамбасиски јазик
Застапен воЕтиопија
Говорници2,300  (2011)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3myf

Бамбасискиот (Màwés Aasʼè[2]) е афроазиски јазик, дел од групата на омотски јазици. Јазикот се зборува во Етиопија околу градовите Бамбаси и Дидеса.[3]

Сличност[уреди | уреди извор]

Бамбасискиот има 31% сличност со останатите омотски јазици.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Бамбасискиот има 5 самогласки: /a, e, i, o, u/. Самогласките имаат и крати и долги форми.[4]

согласки
двоусни алвеоларни посталвеоларни преднонепчени заднонепчени грлени
plain ејективни рамни ејективни рамни ејективни
експлозивни безвучни p t k
звучни b d g
шушкави t͡sʼ (t͡ʃ)
струјни безвучни s ʃ h
звучни z
носни m n ŋ
апроксимантни l j w
вевни ɾ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Màwés Aasʼè“. Ethnologue (англиски). Посетено на 2018-08-01.
  2. Güldemann, Tom (2018). „Historical linguistics and genealogical language classification in Africa“. Во Güldemann, Tom (уред.). The Languages and Linguistics of Africa. The World of Linguistics series. 11. Berlin: De Gruyter Mouton. стр. 58–444. doi:10.1515/9783110421668-002. ISBN 978-3-11-042606-9.
  3. Бамбасиски јазик на Ethnologue (XVIII изд., 2015)
  4. Michael, Ahland (2012). „A Grammar of Northern Mao (Màwés Aas'è)“. UO Libraries (англиски).

Литература[уреди | уреди извор]