Маоански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маоански јазици
Географска
распространетост:
Етиопија
Класификација:афроазиски
Гранки:
источни
западни

Маоанските јазици сочинуваат подгрупа на омотските јазици, кои пак се дел од семејството на афроазиски јазици. Јазиците се зборуваат во Етиопија.[1]

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат следните јазици[2]:

маоански (4)
источни (1)
бамбасиски јазик
западни (3)
ганзански јазик
хозоански јазик
сезејски јазик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.
  2. Етнолог за маоанските јазици

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]