Бакнежот на Јуда (филм од 1954)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Бакнежот на Јуда“ (шпански: El beso de Judas) — шпански филм од 1954 година, во режија на Рафаел Хил (Rafael Gil), кој е автор и на сценариото, заедно со Висенте Ескрива (Vicente Escrivá). Главните улоги ги играат: Рафаел Ривељес (Rafael Rivelles), Франсиско Рабал (Francisco Rabal), Жерард Тихи (Gérard Tichy), Фернандо Санчо (Fernando Sancho) и Хосе Нието (José Nieto). На Венецијанскиот филмски фестивал, филмот бил номиниран за наградата „Златен лав“.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува животот на Исус Христос (го игра Нието) низ приказната на неговиот ученик Јуда Искариотски (го игра Ривељес). Во филмот, Јуда е прикажан како алчен човек кој го следи Исус со намера да стане моќен човек. Меѓутоа, најпосле, тој се разочарува од учењето на Исус, кој целосно се оддалечува од световните и политичките интереси. Затоа, на крајот, Јуда одлучува да го предаде својoт учител...

Наводи[уреди | уреди извор]