Базилика на Исусовото Срце (Брисел)

Координати: 50°52′00″N 4°19′02″E / 50.86667° СГШ; 4.31722° ИГД / 50.86667; 4.31722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Базилика на Исусовото Срце
Basilique du Sacré-Coeur or Basilique de Koekelberg
Основни податоци
МестоБрисел, Белгија
Координати50°52′00″N 4°19′02″E / 50.86667° СГШ; 4.31722° ИГД / 50.86667; 4.31722

Базиликата на Исусовото Срце (француски : Basilique du Sacré-Coeur or Basilique de Koekelberg) ) е црква која се наоѓа во Брисел, Белгија и е во склопот на Римокатоличката црква. Оваа е шеста по големина црква во светот,[1] изградена во 1905 година, а за последен пат реновирана во 1971 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. List of largest church buildings in the world