Ајхенбил

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ајхенбил е заедница во Германија, во покраината Баварија.

Предмет на административната област Долна Франконија. Вклучено во областа Милтенберг.

Заедницата е поделена на 6 рурални окрузи.

Од 31 декември 2015 г:[1]

До 1 јануари 1994 година, заедницата била дел од административната заедница Ерфттал.

Популација[уреди | уреди извор]

Население во периодот 1840-2011 година според пописите во современите граници, лица.[2][3]
Дата 1840 1871 1900 1925 1939 1950 1961 1970 1987 2011
Население 1730 1812 1913 1877 1954 2535 2252 2553 2680 2611

  Население во интерцензалните периоди 1960-2015 година

проценка на 31 декември во современи услови, Th

л.[4][5]
Год 1960 1970 1980 1990 2000 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Население 2250 2577 2706 2766 2799 2614 2632 2605 2573 2572 2537 2545

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ungültiges Metadaten-Schlüsselwort источник
  2. Баварское статистическое управление: население (таблица 12111-101r) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12111-101r: Volkszählung und Bevölkerungsfortschreibung: Gemeinden, Bevölkerung (Volkszählungen und aktuell), Stichtag  (нем.)
  3. Перепись населения Германии 2011.05.09 Архивирано на 13 април 2014 г. Bevölkerung Ergebnisse des Zensus 2011,  (нем.)
    Перепись населения Германии 2011.05.09/xlsx Statistische Ämter des Bundes und der Länder (Erschienen am 28. Mai 2014): Bevölkerung des Zensus 2011 (© Statistisches Bundesamt, Wiesbaden 2014)  (нем.)
  4. Баварское статистическое управление: население (таблица 12111-101r) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12111-101r: Volkszählung und Bevölkerungsfortschreibung: Gemeinden, Bevölkerung (Volkszählungen und aktuell), Stichtag, (нем.)
    Баварское статистическое управление: население (таблица 12411-001) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12411-001: Fortschreibung des Bevölkerungsstandes: Bevölkerung: Gemeinden, Stichtage (letzten 6) (нем.)
  5. Баварское статистическое управление: население (таблица 12411-002) Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle 12411-002: Fortschreibung des Bevölkerungsstandes: Bevölkerung: Gemeinden, Stichtage (letzten 6) (нем.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]