Ајтерфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Католичката црква Св. Ѓорѓи Ајтерфелд

Ајтерфелд е заедница во Германија, во покраината Хесен. Подредено на административната област Касел. Тој е дел од регионот Фулда. Населението е 7379 жители (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 89,83 км².

Заедницата е поделена на 17 рурални области.

Бург Фурстенек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bevölkerung der hessischen Gemeinden am 31. Dezember 2010“. Архивирано од изворникот на 2012-01-18. Посетено на 2012-01-09. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]