Касел (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Касел
Административен округ
Карта на Hesse  со округот Касел
Карта на Hesse со округот Касел
Земја Германија
Сој. покраина Hesse
Админ. центар Касел
Површина
 • Вкупна 8.288,7 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 1.199.796
 • Густина Ова е лошо заокружено14.475.080.531.326/км2
Мреж. место www.rp-kassel.de

Касел е еден од трите административни окрузи на Хесен, Германија, кој се наоѓа на северот на покраината. Тој бил создаден во 1866 кога Прусија ја анектирала територијата и ја оформила новата провинција Хесен-Насау. Во него постојат 138 општини.

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Фулда
  2. Херсфелд-Ротенбург
  3. Касел
  4. Швалм-Едер
  5. Валдек-Франкенберг
  6. Вера-Мајснер
  1. Касел

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. 6 Септември 2014. http://www.statistik-hessen.de/themenauswahl/bevoelkerung-gebiet/regionaldaten/bevoelkerung-der-hessischen-gemeinden/index.html.  (германски)