Ајдахо Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајдахо Сити
Град
Улица во Ајдахо Сити
Улица во Ајдахо Сити
Локацијата на Ајдахо Сити во округот Бојзи во Ајдахо
Локацијата на Ајдахо Сити во округот Бојзи во Ајдахо
Координати: 43°49′43″N 115°49′56″W / 43.82861° N; 115.83222° W / 43.82861; -115.83222Координати: 43°49′43″N 115°49′56″W / 43.82861° N; 115.83222° W / 43.82861; -115.83222
ДржаваСАД
Сојузна државаАјдахо
ОкругБојзи
Управа
 • ГрадоначалникЏим Обленд
Површина
 • Вкупна1.8 км2
 • Земјишна1.8 км2
 • Вода0.0 км2
Надм. вис.&100000000000011910000001.191 м
Население (2000)
 • Вкупно458
 • Густина251.9/км2
Часовен појас(MST) (UTC-7)
 • Лете (DST)MDT (UTC-6)
Поштенски број83631
Повик. бр.208

Ајдахо Сити (англиски: Idaho City) е град во округот Бојзи во сојузната држава Ајдахо, САД. Ајдахо Сити според пописот извршен во 2000 година броел 458 жители и опфаќал површина од 1,8 км2. Се наоѓа на надморска височина од 1 191 m. Поштенскиот број на Ајдахо Сити 83631, додека пак повикувачкиот број е 208.