Прејди на содржината

Ачерно

Од Википедија — слободната енциклопедија
катедрала на Сан Донато ди Ацерно

Ачерно е населба во Италија во областа Салерно, регионот Кампанија .

Според пописот од 2011 г. Во населбата живееле 2872 жители.[1] Населбата се наоѓа на надморска височина од 731 м.

Популација

[уреди | уреди извор]

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 2.872 жители. [2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Istituto Nazionale di Statistica”.
  2. Abrate, Mario; Istat; Barberi, B.; Svimez (1963). „Sommario di statistiche storiche italiane, 1861-1955“. The Economic History Review. 15 (3): 600. doi:10.2307/2592995. ISSN 0013-0117.

Литература

[уреди | уреди извор]