Атријален натриуретичен пептид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Атријален натриуретичен пептид (ANP) е ткивен хормон кој се лачи од срцето. Тој стимулира излачување на натриум во урината и го намалува крвниот притисок.