Атријален натриумуретичен пептид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Атријален натриумуретичен пептид (ANP) е ткивен хормон кој се лачи од срцето. Тој стимулира излачување на натриум во урината и го намалува крвниот притисок.