Атена Лукана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атена Лукана гледана од источната страна

Атена Лукана е населба во Италија во областа Салерно, регионот Кампанија.

Според проценката од 2011 г. Во населбата живееле 1080 жители. [1] Населбата се наоѓа на надморска височина од 630 м.

Популација[уреди | уреди извор]

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 1.991 жител.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ascari, Barbara; Mortati, Francesco Michele (2011-12-30). „Istat's new strategies to increase statistical literacy“. Statistics Education and Outreach IASE Satellite Conference. International Association for Statistical Education. doi:10.52041/srap.11109 Проверете ја вредноста |doi= (help).
  2. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]