Асумбоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асумбоански јазик
Asubuo
Застапен воСоломони
ПодрачјеУтупуански Остров
Говорници10  (1999)e18
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3aua

Асумбоанскиот (матичен назик Asubuo) е австронезиски јазик, од подгрупата на океански јазици. Јазикот е скоро исчезнат јазик бидејќи според последните податоци јазикот го зборувале само 10 луѓе. Јазикот се зборува на островот Утупуа во Соломоните.

Поврзано[уреди | уреди извор]