Утупуанско-ваникорски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Утупуански јазици)
Утупуанско-ваникорски јазици
Географска
распространетост:
Соломони
Класификација:австронезиски
Гранки:

Утупуанско-ваникорските јазици сочинуваат подгрупа на темотуанските јазици, дел од групата на океански јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици.

Класификација[уреди | уреди извор]

Оваа група е составена од[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Темотуанските јазици на Ethnologue

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]