Астрид Клив

Од Википедија — слободната енциклопедија

Астрид М. Клив фон Ојлер (22 јануари 1875 - 8 април 1968) — шведски ботаничар, геолог, хемичар и истражувач на Универзитетот во Упсала . Таа била првата жена во Шведска која се стекна со титулата доктор на науки .

Астрид Клив

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Улица именувана по неа во непосредна близина на Универзитетската болница Каролинска е преиспитана за промена на името по неодамнешните откритија на нејзините долгогодишни симпатии кон нацизмот .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gata uppkallad efter nazist vid Karolinska“. 2018-11-16.