Прејди на содржината

Асолик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Асолик (10 -11 век) ― ерменски историчар, извор за Самоиловата држава. Напишал светска историја во којашто ги опишува настаните од создавањето на светот до 1004 година. Дава важни податоци за Самоиловото Царство. Известува за ерменското потекло на Самоил, за борбите што ги водел Василиј II против Самоил и слични воени походи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 49. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)