Аснес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аснес
Аснес

Аснес е град во општина Одшеред во северозападниот дел на Зеланд во Данска. Се наоѓа на околу 90 километри западно од Копенхаген. Има население од 2.901 жители (1 јануари 2015).[1] Градот е дом на сала за пливање, спортска сала, фолклорна данска школа , трговскиот центар Аснес центар, гимназијата Одшерет и голема производствена локација за НКТ кабли .

Поважни личности[уреди | уреди извор]

  • Кристијан Поулсен (р. 1980) — поранешен фудбалер, победјувајќи на 454 натпревари; редовен член на фудбалската репрезентација на Данска со 92 настапи

Аснес се наоѓа во близина на данската маршрута 21 и има запирање на Odsherred Jernbane , завршува во Холбек и го поврзува со возови Копенхаген.

Наводи[уреди | уреди извор]