Асид-џез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англискиот диџеј Џилс Питерсон го измислил името на овој стил на музика.

Асид-џез (англиски: acid jazz) или клупски џез (club jazz) — музички жанр кој комбинира елементи на џез, сол, фанк и диско музика.[1] Овој вид на музика потекнува од лондонските клубови од средината на 1980-те години, и ова движење се проширило низ остатокот од светот, особено САД, Европа и Јапонија. Голем број денешни правци се под влијание на овој правец на музика, особено џез-фанк, нео сол или џез-рап.

Потекло[уреди | уреди извор]

Овој стил на музика го добил својот назив во 1987 година од Џилс Питерсон, диџеј од Лондон.[2] Името е позајмено од асид хаус музичкиот стил, кој бил популарен во тоа време во британските клубови во 1980-те.[3]

Клучни изведувачи[уреди | уреди извор]

Бидејќи се разботи за бендови или имиња на проекти, имињата се дадени во оригинал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cook, Richard (2005). Richard Cook's Jazz Encyclopedia. London: Penguin Books. стр. 2. ISBN 0-141-00646-3.
  2. Adams, Simon (2002). Kernfeld, Barry (уред.). The New Grove Dictionary of Jazz (2. изд.). New York: Grove's Dictionaries Inc. стр. 10. ISBN 978-1-56159-284-5.
  3. E. G. Price, T. L. Kernodle and H. J. Maxile, eds, Encyclopedia of African American Music, Volume 3 (Santa Barbara, California: ABC-CLIO, 2011), ISBN 0-313-34199-0, pp. 479–82.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]