Архипелаг Сан Бернардо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Архипелаг Сан Бернардо
Познат и како Islas de San Bernardo
Mapa de las Islas de San Bernardo.svg
Карта на местоположбата на архипелагот Сан Бернардо
Географија
МестоКарипско Море
Координати9°45′28″ N; 75°46′24″ W / 9.7578° СГШ; 75.7734° ЗГД / 9.7578; -75.7734Координати: 9°45′28″ N; 75°46′24″ W / 9.7578° СГШ; 75.7734° ЗГД / 9.7578; -75.7734
Соседни водни површиниМороскилски Залив
Вкупно острови10
Поголеми островиТинтипан, Мукура, Палма
Површина213 км2
Управување
ДепартманБоливар
Сукре (Бокерон)

Архипелагот Сан Бернардо (шпански: Archipiélago de San Bernardo, Islas de San Bernardo[1]) ― збир од девет крајбрежни корални острови и еден вештачки остров (вкупно десет)[2] кои припаѓаат и се управувани од Колумбија, се наоѓаат во Мороскилскиот Залив во Карипското Море, со приближна површина од 213 км2.[3] Административно, архипелагот припаѓа на департманот Боливар со исклучок на островот Бокерон, кој му припаѓа на департманот Сукре.[4] Се состои од островите Бокерон, Кабруна, Сејсен, Мангле, Мукура, Палма, Панда, Санта Круз (вештачки остров), Тинтипан и Маравиља. Сите 10 острови се близу до градовите Толу и Ковењас.[5]

Од 1996 година, дел од архипелагот припаднал на националниот корален парк Росарио и Сан Бернардо.

Постојат објекти за сместување на некои од островите, најмногу на Макура и Палма.[2]

Флора и фауна[уреди | уреди извор]

Во водите околу островите има риби и желки, а островите имаат значителна тропска флора.[6]

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба во Колумбија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Geografía“. Bolívar sí avanza (шпански). Влада на Боливар. Архивирано од изворникот на 23 септември 2015. Посетено на 23 февруари 2021.
  2. 2,0 2,1 Colombia. Lonely Planet. 2009. стр. 186. ISBN 1742203264.
  3. Informe del Estado de los Ambientes Marinos y Costeros en Colombia Año 2000.(шпански)
  4. „Plan de desarrollo 2008-2011 de San Onofre, Sucre“ (PDF) (шпански). Сукре. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-04-15. Посетено на 23 февруари 2021.
  5. Rincon-Diaz, Martha Patricia; Rodríguez-Zárate, Clara Jimena (декември 2004). „Characterization of nesting beaches and feeding areas of marine turtles at the San Bernardo Archipelago, Colombian Caribbean“. том 33, број 1. Bulletin of Marine and Coastal Research. Посетено на 9 January 2015. ISSN 0122-9761 (шпански)
  6. Alegría, Ciro; Varona. Dora (1995). Fábulas y leyendas americanas (шпански). Andres Bello. стр. 31. ISBN 9561308886.

Библиографија[уреди | уреди извор]