Арктур (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арктур – жител на Атина кој најгостољубиво го пречекал Дионис кога дошол во Атика. За возврат, богот му подарил пенушка и вино, кое Арктур им го делел на граѓаните на Атина и така станал основач на винарството. Погинал така што го убиле некои овчари, мислејќи дека е отруен, а тој бил само мртов пијан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 128.