Арапуша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арапуша
село
Арапуша is located in Босна и Херцеговина
Арапуша
Арапуша
Координати: 44°53′N 16°15′E / 44.883° СГШ; 16.250° ИГД / 44.883; 16.250
Држава Босна и Херцеговина
ОпштинаБосанска Крупа
Население
 • Вкупно408
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Арапуша е населено место во Босна и Херцеговина во општината Босанска Крупа кое припаѓа на ентитетот Федерација Босна и Херцеговина. Според пописот на население од 2013 во селото живееле 408 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Official results from the book: Ethnic composition of Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Завод за статистика на Босна и Херцеговина - Билтен no.234, Сараево 1991.


Координати: 44°53′N 16°15′E / 44.883° СГШ; 16.250° ИГД / 44.883; 16.250