Апшевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Апшевци
Село
Skyline of Апшевци
Земја Хрватска
Население (2011)
 • Вкупно310
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број32 246

Апшевци е село на источниот дел на Хрватска (Вуковарско-сремска жупанија) близу до границата со Србија. Хрватите се мнозинство во Апшевци.