Апенцелски Алпи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апенцелски Алпи
француски: Alpes appenzelloises, германски: Appenzeller Alpen
планински масив
Групата Хурфирстен, со Шибештол, Цуештол, Бризи, Фримзел и Зелун (од лево кон десно)
Земја Швајцарија
Кантони Апенцел Аусероден, Апенцел Инероден, Санкт Гален
Се граничи со Гларнски Алпи, Ретикон
Највисока точка Сентис
 - височина 2.502 м
 - координати 46°38′28″N 8°25′6″E / 46.64111° СГШ; 8.41833° ИГД / 46.64111; 8.41833
Централните Алпи (Апенцелските Алпи се означени како Alpes appenzelloises)
Централните Алпи (Апенцелските Алпи се означени како Alpes appenzelloises)

Апенцелските Алпи (гер. Appenzeller Alpen) се планински венец во Швајцарија, на северниот раб на Алпите. Се протегаат во кантоните Апенцел Аусероден, Апенцел Инероден и Санкт Гален. Се граничат со Гларнските Алпи на запад и венецот Ретикон на југоисток.

Венецот се дели на шест подвенци:

 • Алпштајн, централна група, највисок врв: Алтман, 2.435 m
 • Алпштајн, северна група, највисок врв: Сентис, 2.502 m
 • Алпштајн, јужна група, највисок врв: Розлен - или Заксерфирст, 2.151 m
 • Алфиргупе, највисок врв: Гамсберг, 2.385 m
 • Хурфирстен, највисок врв: Хинтеруг, 2.306 m
 • Шпер - Матшток, највисок врв: Шпер, 1.950 m


Сентис од Швегалп
Врвот на Хурфирстен
Близу Ебеналп
Врвот на Сентис


Поважни врвови[уреди | уреди извор]

Највисоките врвови на Апенцелските Алпи се:

 • Сентис, 2.502 m
 • Гиреншпиц, 2.448 m
 • Алтман, 2.436 m
 • Гамсберг, 2.385 m
 • Фулфирст, 2.384 m
 • Вилдхузер Шафберг, 2.373 m
 • Висванд, 2.346 m
 • Алвиер, 2.343 m
 • Хинтеруг, 2.306 m
 • Бризи, 2.279 m
 • Фримзел, 2.267 m
 • Цуестол, 2.235 m
 • Маргелхопф, 2.163 m
 • Зилберплатен, 2.158 m
 • Шибештол, 2.136 m
 • Лајстхамн, 2.101 m
 • Гамзер Руг, 2.076 m
 • Кројцберг, 2,065 m
 • Литишпиц, 1.987 m
 • Шпер, 1.950 m
 • Матшток, 1.936 m
 • Шефлер, 1.924 m
 • Федеришпиц, 1.865 m
 • Гонцен, 1.830 m
 • Хоер Кастен, 1.795 m
 • Гулмен, 1.789 m
 • Штокберг, 1.781 m
 • Кронберг, 1.663 m
 • Ебеналп, 1.640 m
 • Хохалп, 1.521 m


Други врвови од интерес[уреди | уреди извор]

 • Танцбоден, 1.443 m
 • Хрицег, 1.314 m
 • Гебрис, 1.247 m
 • Хернли, 1.133 m
 • Кебелисберг, 1.131 m
 • Бахтел, 1.115 m

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]