Анѓеле Мувчески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ангеле Иванов Мувчески (20 ноември 1926 во Требеништа, Охридско — 29 април 1945 во Винковци, Хрватска) македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ангеле Иванов Мувчески е роден на 20 ноември 1926 година. Доброволно стапува во НОБ на 16 јули 1944 година, како борец на Првата македонска ударна бригада учествува на Сремски фронт и загинува кај Винковци на 29 април 1945 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . Охрид и охридско во борбата против фашизмот. ЗБОРНИК на паднатите борци во народно-ослободителната борба и револуција и жртвите на фашистичкиот терор во Охрид и охридско 1941-1945. Охрид. 1976. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)