Антон Смолски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антон Смолски
Лични податоци
НационалностБелорусин
Роден(а)16 декември 1996.(1996-12-16)(26 г.)
Пјасочнаје, Капилски реон, Белорусија
Спорт
СпортБиатлон

Антон Андрејевич Смолски (белоруски: Антон Андрэевіч Смольскі; роден на 16 декември 1996 година) ― белоруски биатлонец. Тој се натпреварувал на Зимските олимписки игри 2018[1] и 2022.

Резултати од биатлон[уреди | уреди извор]

Сите резултати се добиени од Меѓународниот биатлонски сојуз.

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

1 медал (1 сребрен)

Настан Поединечно Спринт Потера Збирно тргнување Штафета Мешовита штафета
Кина Пекинг 2022 Сребро 10-ти 14-ти во дочек во дочек 6-ти

Светски првенства[уреди | уреди извор]

0 медали

Настан Поединечно Спринт Потера Збирно тргнување Штафета Мешовита штафета Единечна мешовите штафета
СловенијаПокљука 2021 29-ти 33-ти 34-ти - 9-ти 14-ти -
*За време на олимписките сезони, натпреварите се одржуваат само за оние настани кои не се вклучени во олимписката програма.
**Единствената мешовита штафета била додадена како настан во 2019 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Athlete Profile: Anton SMOLSKI“. PyeongChang2018.com. Пјонгчаншки организирачки одбор за Олимписките и Параолимписките зимски игри 2018. Архивирано од изворникот на 20 април 2018.