Анласер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Automobile starter.JPG

Анласер или пак електростартер (германски: Anlasser) е електромотор наменет за започнување на Мотор со внатрешно согорување.

Најчесто, анласерот, којшто е поврзан за акумулаторот, го завртува моторот преку запченик кој привремено се поврзува за замаецот. Со цел да се продолжи животот, односно рокот на траење на анласерот, тој не е постојано поврзан за замаецот.