Андреја Кликовац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреа Кликовац
Лични податоци
Роден(а) 5 мај 1991(1991-05-05)(32 г.)
Националност Црногорка
Спорт Ракомет
Висина 1.75 м (5 ст 9 ин)
Тежина 72 kilograms (159 lb)
Позиција Десeн Бек
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија ЖРК Вардар
Број 22
Сениорски клубови
2000–2009
2009-2011
2011-2012
2012-
Црна Гора ЖРК Будучност
Црна Гора Бисери
Македонија Жито Прилеп
Македонија ЖРК Вардар СЦБТ
Репрезентација
  Црна Гора Црна Гора 77 (48)

Андреа Кликовац (родена на 5 Мај 1991) е црногорска ракометарка која настапува за ЖРК Вардар СЦБТ и за женската ракометна репрезентација на Црна Гора.

Андреа Кликовац е репрезентативка на Црна Гора. Ракомет почнала да игра на 9-годишна возраст во РК Будуќност, а прв тренер ѝ бил Драган Аџиќ. По девет години минати во екипата од Подгорица, Кликовац две сезони настапува за Бисери Плевља, а оттаму во 2011 година кариерата ја продолжува во Македонија. Една сезона настапува во составот на Жито Прилеп, а од 2012 година е членка на ЖРК Вардар СЦБТ.

Со кадетската репрезентација на Црна Гора има освоено бронзен медал на Средоземните игри. Со јуниорската репрезентација на Европското првенство во 2009 година го освои 8-мо место, а во 2010 година на Светското првенство во Јужна Кореја го освои бронзен медал. Од 2011 година Кликовац е дел од сениорската репрезентација на Црна Гора со која на ЕП 2012 во Србија го освои златниот медал.