Андреас Боурани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреас Боурани

Андреас Боурани (роден на 2 ноември 1983) е германски пејач и текстописец .

Боурани е роден од родители кои потекнуваат од Египет и е посвоен како новороденче од едно германско семејство во Аугсбург, југозападно од Баварија . Како млад, тој го посетувал средното училиште во Свети Стефан и студирал во приватното музичко училиште Downtown Music Institute. Во 2008 година се преселил од Минхен во Берлин . Во 2010 година, тој склучил договор за снимање со Universal Music и настапил на еден од актите на отворањето за Филип Појсел и Culcha Candela на нивните турнеи во истата таа година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]