Андраш Харгитај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андраш Харгитај
220px}}
Харгитај во 1971 г.
Лични информации
Целосно имеАндраш Харгитај
НационалностУнгарец
Роден на17 март 1956 (1956-03-17) (64 г.)
Роден воБудимпешта
Висина1.88 m
Тежина71 kg
Спорт

Андраш Харгитај (унгарски: András Hargitay, роден на 17 март 1956 година) е пензиониран пливач од Унгарија, кој го освои бронзениот медал во 400 m индивидуална мешавина на Летните олимписки игри во 1972 година. Тој заврши на четвртото место на истиот настан на Игрите 1976 и 1980 година, во двата случаи недостасуваше бронзениот медал за помалку од 0,3 секунди. Во 1974 година, тој постави нов светски рекорд во 400 метри мешавина.

Тој беше прогласен за унгарски спортист на годината во 1975 година, откако освои два златни медали на Светското првенство во водени спортови 1975 година .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]