Ана Марија Вајани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Марија Вајани

Ана Марија Вајани (или Ана Марија Вајана) (починала околу 1655 година) [1] била италијански гравер.

Живот и работа[уреди | уреди извор]

Ана Марија Вајани е родена во Фиренца во 1604 година. Нејзиниот татко Алесандро Вајани бил уметник.[2] Живеела и работела во Рим. Во 1647 година се омажила за Жак Куртоа, друг уметник, но тоа не било успешно.

Вајани специјализирала за ботанички гравури, иако нејзиното прво снимено дело било завршувањето на сликите на нејзиниот татко во Капела Сегрета на папата во Рим.[2]

Вајани разменувала писма со Галилео Галилеј од 1630 до 1638 година.[3] Таа го добила кардиналот Франческо Барберини како свој покровител преку влијанието на Галилео. Таа била една од уметниците кои придонеле со бакарни плочи во 1633 година да ја илустрираат Де флорум културата на Џовани Батиста Ферари, која се базирала на ботаничката градина на Барберини.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ULAN Full Record Display (Getty Research)“. Getty. Посетено на 8 December 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 Batsaki, Yota; Tchikine, Anatole; Celnik, Leib; Chaivaranon, Ariana. „Margaret Mee: Portraits of Plants“. Dumbarton Oaks. Посетено на 17 July 2020. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „DumbartonOaks2020“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „DumbartonOaks2020“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Pietro Greco (19 April 2018). Galileo Galilei, The Tuscan Artist. Springer. стр. 350. ISBN 978-3-319-72032-6.