Ам Ротенбаум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ам Ротенбаум
Centre Court Am Rothenbaum.
Место Хамбург, Германија
Отворен 1997
Сопственик
Подлога песок
Игра Хамбург Мастерс
Гледачи 13.200

Ам Ротенбаум е место на главниот тениски терен на турнирот Хамбург Мастерс, кој се игра во квартот Ротербаум на Хамбург, Германија.

Tennis has been played in Rotherbaum since 1927. The current stadium was built in 1998 and holds 13,300 spectators.

Локација[уреди | уреди извор]

„Tennisstadion am Rothenbaum“ се наоѓа во Hallerstraße 89 помеѓу Rothenbaumchaussee и Mittelweg.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°34′25.33″N 9°59′30″E / 53.5737028° СГШ; 9.99167° ИГД / 53.5737028; 9.99167