Американска музика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тејлор Свифт е позната по своите наративни песни за приватниот живот, кој има широко распространета откриеност.

Американската музика е музиката која е произведена во САД. Таа е најпопуларна во светот со оглед на тоа што ги опфаќа сите популарни музички жанрови и тоа од комерцијалните поп, рок (алтернативен рок, панк, метал,) електронска музика, и не толку прочуените етно, кантри и други.