Алкохолна игра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Една од најчестите алкохолни игри е пиво-понг

Алкохолна игра или пијана игра — игра со употреба на алкохолни пијалаци. Тешкотијата и целите на пијаните игри разнообразуваат многу, иако целта обично е учесниците да се опијанат што е можно побрзо. Типична игра е дека од учесниците се бара да направат тест за физичка или душевна подготвеност; оние што ќе паднат на тестот мораат да земаат алкохол.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jillian Swords. The Appalachian: "New alcohol policy bans drinking games". September 18, 2007. Архивирано на 16 јули 2009 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]