Пиво-понг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиво-понг

Пиво-понг (англиски: beer pong) — алкохолна игра во која играчите фрлаат топче за пинг-понг преку маса, со цел да удрат кригла или чаша пиво на другиот крај од масата. Играта обично ја играат две екипи, од кои секоја има најчесто по десет кригли или чаши пиво на нивниот крај на масата, распоредени во облик на триаголник. Во текот на играта, секоја екипа се обидува да ги погоди чашите на противникот со топчето.[1] Ако топчето заврши во чашата на противничката екипа, содржината на чашата ја пие таа екипа и чашата се отстранува од масата. Победник е екипата што прва ќе ги „отстрани“ сите чаши на противникот.[2] Доколку на крајот двете страни имаат ист број на „не исфрлени“ чаши, се најавува „серија пенали“. Противниците наизменично фрлаат додека една од страните не погоди една чаша повеќе, со ист број истрели.[3] Играта е популарна главно на Запад, во различни барови, колеџи и универзитети,[4][5] како и меѓу спортските љубители.[6][7][8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shott, Chris (October 7, 2005). „The Pong Arm of the Law“. The Washington City Paper. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2007-07-27.
  2. Banjo, Shelly (29 August 2007). „Thwock, Gulp, Kaching! Beer Pong Inspires Inventors“. The Wall Street Journal. Архивирано од изворникот на 2012-07-12. Посетено на 14 February 2011.
  3. „Beer Pong (Бирпонг) - Официальный сайт“ (руски). Beerpong. Архивирано од изворникот на 2018-05-24. Посетено на 2018-05-23. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  4. Rolph, Amy (2007-12-16). „Harried students walk a tightrope“. Seattle Post-Intelligencer. Посетено на 2007-12-27.
  5. Corbett, Jill (2005). „Beer Pong!“. UWeekly. Архивирано од изворникот на 2008-12-06. Посетено на 2007-07-27.
  6. Peter Fimrite, Hordes run, walk or stumble at Bay to Breakers, San Francisco Chronicle
  7. Eisenberg, Jeff. «Festive, friendly atmosphere at Coliseum», Press-Enterprise, Sept. 13, 2008.
  8. Flynn, Courtney (2007-07-22). „Parents guilty of permitting underage drinking“. Chicago Tribune. Архивирано од изворникот на 2007-10-12. Посетено на 2007-07-27. Занемарен непознатиот параметар |coauthors= (се препорачува |author=) (help)
  9. Larkin, Daphne (2007-12-14). „Facebook party photos result in sanctions, discussions at U-32 High School“. Montpelier Barre Times-Argus. Архивирано од изворникот на 2008-12-07. Посетено на 2007-07-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]