Алис Бабс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алис Бабс -1940
Алис Бабс -1940

Хилдур Алис Нилсон (родена на 26 јануари 1924 - починала на 11 февруари 2014), позната била под уметничкото име Алис Бабс, била шведска пејачка и глумица.[1] Работела во голем број жанрови - шведски фолклор, елизабетански песни и опера. Иако била меѓународно позната како џез -пејачка, Бабс исто така се натпреварувала како прв годишен натпреварувач на Шведска на натпреварот за песна на Евровизија 1958 година. Во 1972 година, таа била прогласена за пејачка на Кралскиот двор во Шведска, прва пејачка од не-оперска музика како таква.

Кариера[уреди | уреди извор]

Откако го направила својот пробив во филмот „Swing it, magistern!, 1940),[2] таа се појавила во повеќе од десетина филмови на шведски јазик. И покрај тоа што била прогласена за добро воспитана, со добро срце, весела девојка, младешката култура што се формирала со Бабс како нејзина икона предизвикала бес кај членовите на постарата генерација. Викарот го нарекол култот Бабс „болест на нозете и устата на културниот живот“.[3]

Alice Babs with the Swe-Danes in 1961
Нилсон (центар) со останатите Швеѓани во 1961 година

Долг и продуктивен период на соработка со Војводата Елингтон започнала во 1963 година. Меѓу другите дела, Бабс учествувала во изведбите на вториот и третиот свети концерти на Елингтон, кои тој ги напишал оригинално за неа. Нејзиниот глас имал опсег од повеќе од три октави; Елингтон рекла дека кога таа не била достапна да ги пее деловите што тој ги напишал за неа, тој морал да користи три различни пејачи.[4]

Во 1963 година, нејзината снимка на „Откако си замина“ (Фонтана) достигнал број 29 во британскиот Нова музички експрес -табела.[5]

Во 1972 година, таа придонела за снимање на „Тетка“, холандска песна во чест на почетокот на радио емитувањата на Британската радиодифузна корпорација 50 години пред тоа.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 1943 година, Бабс се омажила со Нилс Ивар Сјоблом (1919–2011). Нивните три деца биле Лилеба Сјоблом Лагербек (родена 1945 година), Ларс - Ивар (Ласе) Сјоблом (родена 1948 година) и Тити Сјоблом (родена 1949 година).[6][7]

Алис Бабс и ќерката Тити Сјоблом во реклама за гума за џвакање играчка, 1960 година

Помеѓу 1973 и 2004 година, Бабс и нејзиниот сопруг живееле во Коста дел Сол (во Шпанија), додека сè уште работеле во Шведска и на меѓународно ниво. Во подоцнежните години, тие се вратиле во Шведска.

Смрт[уреди | уреди извор]

Бебес починала од компликации од Алцхајмерова болест на 90 годишна возраст на 11 февруари 2014 година во Стокхолм.[4][6][7]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1938 година ГРОМ и молња Цветна девојка Некредитирани
1940 година Завртете , магистрално Инга Данел
1941 година Мајсторите на летен одмор
1941 година Пејте и насмевнете се Кратко
1942 година Нашата банда Алис, Бергендалс спротивно
1942 година Трол девојка Ингер „Бабс“ Јансон
1944 година Орли Маријана Хедвал
1945 година Патики за тенис Кратко
1946 година Среќната забава Анита
1947 година Песната за Стокхолм Брит
1952 година Одмор од соништата Себеси
1952 година Х.Ц. Сагите на Андерсен Раскажувач на приказни
1953 година Кралот на Даларна Себеси
1953 година Во големи и тешки Грета Норман
1953 година Патувањето до тебе Гун Карлсон
1955 година Летната девојка Карин Петерсон
1956 година Симфонија во злато Пејачка
1956 година Замавнете го, госпоѓице Алис Линд
1958 година Музика на бродот Ула Викстром / Ула Винтер
1959 година Лулање кај замокот Инга „Тролет“ Ларсон (последна филмска улога)
2008 година Алис Бабс - Замавнување Документарен филм
2013 година Алис Бабс изгубени права документарен филм

Дискографија[уреди | уреди извор]

Снимање на Алис Бабс, продуцирано од шведската издавачка куќа „Сонора“.

Дискографијата на Алис Бабс вклучувала повеќе од 800 снимки од нејзиното деби со Joddlarflickan во 1939 година. Подолу е списокот на нејзините снимки достапни на ЦД, хронолошки наведени од времето кога биле првично снимени.

 • Вак Рекордс CD 1003 Alice Babs & Nisse Linds Hot-trio, првично снимени: 1939–41
 • Накос 8.120759 Swingflickan, првично снимен: 1939–44
 • Вак Рекордс CD 1000 Рани снимки 1939–1949 година
 • Завршете го дискот KLA 7802-2 Joddlarflickan (2 ЦД-а), првично снимени: 1939–51
 • Фантастично PHONTCD 9302 Замавнете го! Алис Бабс !, првично снимени: 1939–53
 • Сонора 548493-2 Занишај го, Алиса! (2 ЦД -а), првично снимени: 1939–63
 • Сонора 529315-2 Ett glatt humör, првично снимен: 1940–42
 • Одеон 7C138-35971/2 Алис Бабс, првично снимени: 1942-1947 година
 • Метроном 8573-84676-2 Гулдкорн, првично снимен: 1951–58
 • Метроном 4509-93189-2 Метрономерен, првично снимен: 1951–58
 • Метроном 5050467-1616-2-7 Алис Бабс баста (2 ЦД-а), првично снимени: 1951–61
 • Семејство мечки BCD 15809-AH Мицомернахт, првично снимен: 1953–59
 • Семејство мечки BCD 15814-AH Lollipop, првично снимен: 1953-59
 • ЕМИ 7243-5-96148-2-3 Diamanter (2 ЦД-а), првично снимени: 1958-60
 • ЕМИ 7243-5-20153-2-0 Само ти, само јас, првично снимени: 1958–72
 • Пиквик 751146 Regntunga skyar, првично снимен: 1958–72
 • Метроном 4509-95438-2 Швеѓани Скандинавски мешаница, првично снимени: 1959 година
 • RCA 74321-12719-2 Алиса и чудата, првично снимени: 1959 година
 • Нема вистинска музика RGM-0496 Серенада за Шведска, Алис Бабс и Дјук Елингтон, првично снимени: 1963 година
 • Шведското друштво Дискофил 401 Sjung med oss mamma (Alice Tegnér), првично снимено: 1963 година
 • Шведското друштво Дискофил SWECD 400 Alice Babs, првично снимено: 1964 година
 • Шведското друштво Дискофил 402 Скандинавски песни (Свенд Асмусен) првично снимени: 1964 година
 • Профон PCD 050 Вчера, првично снимен: 1966–75
 • Вак Рекордс VAXCD 1006 "Илузија" (со оркестарот Јан Јохансон и Георг Риделс) Првично снимен 1966 година
 • Вак Рекордс CD 1008 "Како што минува времето" Алис Бабс со триото Бенгт Халбергс и Биг бендот Арне Домнерус со Свенд Асмусен. Првично снимен 1960-1969 година
 • EMI 7243 5398942 2 Den olydiga ballongen/Hej du måne, првично снимени: 1968–76
 • Профон PCD 045 Каква радост!, првично снимено: 1972–80
 • Bluebell ABCD 052 Има нешто за мене, првично снимено: 1973–78
 • Профон PCD 021 Серенада Дјук Елингтон, првично снимено: 1974–75
 • Шведското друштво Дискофил SCD 3003 Om sommaren-sköna - Sjunger Alice Tegnér, првично снимено: 1974 година
 • Блубел ABCD 005 звездата е далеку, првично снимена: 1977 година
 • RCA Виктор 74321-62363-2 Време на вртење повторно, првично снимен: 1998 година
 • Сони SK 61797 Црковен блуз за Алиса, првично снимен: 1999 година
 • Рекорд на четири лисја детелина FLCDVD 8001 Време на вртење со Чарли Норман снимен 1999 година
 • Профон PCD 062 Не бидете сини, првично снимени: 2001 година
 • Објавени Вак Рекордс Vi Minns Алис Бабс: 2014 [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Cook 2005.
 2. Yanow, Scott. „Alice Babs: Biography“. AllMusic. Посетено на 4 June 2011.
 3. Reney, Tom (14 April 2014). „Alice Babs: The Rare Delight Of You“. Biography. New England Public Radio - NEPR.net. Архивирано од изворникот на 22 October 2015. Посетено на 6 April 2015.
 4. 4,0 4,1 4,2 Mosey, Chris (25 September 2014). „Alice Babs: Vi Minns Alice Babs (2014)“. Musical reviews. Посетено на 6 April 2015.
 5. Chris Davies. British & American Hit Singles, Batsford.
 6. 6,0 6,1 Keepnews, Peter (14 February 2014). „Alice Babs, Who Sang for Ellington, Dies at 90“. The New York Times. Посетено на 6 April 2015.
 7. 7,0 7,1 „Swedish singer Alice Babs dies aged 90“. TheLocal.se. 11 February 2014. Архивирано од изворникот на 19 April 2015. Посетено на 6 April 2015.

Надворешни вршки[уреди | уреди извор]