Алиенација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Терминот алиенација може да се однесува на:

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот „алиенација“ потекнува од латинскиот јазик, од зборот ,,alienation".

Литература[уреди | уреди извор]

  • Лексикон страних речи и израза од Милан Вујаклија, стр 28.
  • „Алиенација“ — Дигитален речник на македонскиот јазик