Прејди на содржината

Александар Шешуков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Шешуков
Лични податоци
Полно име Александар Сергеевич Шешуков
Роден на 15 април 1983(1983-04-15)(41 г.)
Роден во Омск, СССР
Висина  м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Спартак Москва
Број 5
Младинска кариера
Омск
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000 ФК Спартак Тамбов 9 (0)
2001ФК Спартак Орехово (п) 22 (2)
2002–2003 ФК Спартак Москва 4 (0)
2004ФК Сокол Саратов (п) 36 (2)
2005–2008 ФК Луч Енергија Владивосток 85 (3)
2008–2010 ФК Москва 35 (1)
2010–2012 ФК Спартак Москва 43 (0)
2012- ФК Ростов 1
Репрезентација
2000 Русија U16
2003–2005 Русија U21
2011– Русија 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 25 јулки 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18:39, јуни 7, 2011 (UTC)

Александар Шешуков (руски: Александр Сергеевич Шешуков, роден на 15 април 1983 во Омск) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Ростов.

Шешуков својата професионална кариера ја започнал во 2000 година како играч на ФК Спартак Тамбов. Во сезоната 2002/2003 настапувал за Спартак од Москва, во 2004 за ФК Сокол Саратов, во 2005-2008 за ФК Луч Енергија Владивосток, 2008-2010 за ФК Москва, за да во 2010 потпише за ФК Спарта Москва.

За Репрезентацијата на Русија дебитирал во 2011 против Камерун.