Александар Сапета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Сапета
Aleksandr Sapeta.jpg
Лични податоци
Полно име Александар Сапета
Роден на 28 јуни 1989 (1989-06-28) (31 г.)
Роден во Саратовска област
Висина 1.79
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Динамо Москва
Број 41
Младинска кариера
Сатурн
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2010 ФК Сатурн 40 (3)
2011– ФК Динамо Москва 33 (2)
Репрезентација
2005–2006 Russia U17 5 (0)
Russia U20 8 (2)
2010 Russia U21 4 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 21:00, 30 март 2011 (UTC)

Александар Сапета (руски: Александр Сергеевич Сапета, роден на 28 јуни 1989 во Саратовска област) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Динамо Москва.