Александар Иншаков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Иншаков
Александр Иншаков.jpeg
Роден(а)Александар Иванович Иншаков
Занимањекаскадер, глумец, режисер
Активен1979 – денес

Александар Иншаков (руски: Александр Иванович Иншаков, роден на 23 јануари 1947 во Москва) — Претседател на Здружението на руските каскадери, генерален секретар (2001-2004) и претседател (од 2004) на Националната Карате федерацијата на Русија, генерален директор на филмската компанија "Каскада", руски глумец и режисер.