Александар Дјаченко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија се однесува на кајакарот. За велосипедистот, погл. Александар Дјаченко (велосипедист).
Медали
Кану-спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Сребро Зегед 2011 K-4 1000 м
Бронза Дартмут 2009 К-4 200 м
Бронза Познањ 2010 К-1 4 x 200 м

Александар Дјаченко (роден на 22 јануари 1990) — руски кану-спринтер кој се натпреварува од доцните 2000-ти. Тој освоил два бронзени медали на ИКФ Светскиот Кану Шампионат:

  • 2009, дисциплина: К-4 200 метри
  • 2010, дисциплина: К-1 4 пати 200 метри

Надворешни врски[уреди | уреди извор]