Александар Дјаченко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану-спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Сребро Зегед 2011
K-4 1000 м
Бронза Дартмут 2009
К-4 200 м
Бронза Познањ 2010
К-1 4 x 200 м

Александар Дјаченко (роден на 22 јануари 1990) — руски кану-спринтер кој се натпреварува од доцните 2000-ти. Тој освоил два бронзени медали на ИКФ Светскиот Кану Шампионат:

  • 2009, дисциплина: К-4 200 метри
  • 2010, дисциплина: К-1 4 пати 200 метри

Надворешни врски[уреди | уреди извор]