Прејди на содржината

Аламах

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аламах (арап. عَلَّامة ,[1] урду и персиски: علامه, што значи „Научен“), исто така напишано Алама, ― исламска почесна титула за длабок научник, повеќејазичар, човек со огромно читање и ерудиција или голем ученик.[2]

Титулата ја носат научниците од исламскиот фикх (јуриспруденција) и филозофијата. Се користи како почест во сунитскиот ислам, како и во шиитскиот ислам, најмногу во Јужна Азија, Блискиот Исток и Иран. Сунитите и шиитите кои се стекнале со стипендија во неколку дисциплини често се нарекуваат со титулата. Се користи и за филозофи, како што е Алама Икбал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Team, Almaany. „تعريف و شرح و معنى علامة بالعربي في معاجم اللغة العربية معجم المعاني الجامع، المعجم الوسيط ،اللغة العربية المعاصر ،الرائد ،لسان العرب ،القاموس المحيط - معجم عربي عربي صفحة 1“. www.almaany.com (англиски). Посетено на 9 април 2022.
  2. Phyllis G. Jestice (2004). Holy People of the World: A Cross-cultural Encyclopedia, Volume 3. ABC-CLIO. стр. 367. ISBN 9781576073551. Архивирано од изворникот на 17 април 2019. Посетено на 9 април 2022.