Аксолотл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аксолотл
Axolotl.jpg
Леуцистичен примерок
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Chordata
Класа: Amphibia
Ред: Caudata
Семејство: Ambystomatidae
Род: Ambystoma
Вид: A. mexicanum
Биномен назив
Ambystoma mexicanum
(Shaw, 1789)

Аксолотл е вид саламандер што го има во Мексико. Слично на другите водоземци, животот го почнува како полноглавец дишејќи на жабри, но никогаш не се развива повеќе од тоа и се множи во водата без да ја достигне формата на возрасните.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Luis Zambrano; Paola Mosig Reidl; Jeanne McKay; Richard Griffiths; Brad Shaffer; Oscar Flores-Villela; Gabriela Parra-Olea; David Wake. Ambystoma mexicanum. „The IUCN Red List of Threatened Species“ том  2010: e.T1095A3229615. doi:10.2305/IUCN.UK.2010-2.RLTS.T1095A3229615.en. http://oldredlist.iucnredlist.org/details/1095/0. посет. 8 ноември 2017 г.