Аксарај (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аксарај
Aksaray
Aksaray Yeraltı Çarşısı.JPG
Istanbul location Fatih.svg
Информација
Место Истанбул, Турција

Аксарај (во превод Бела палата) - населба во Истанбул, Турција. Името на населбата доаѓа поради тоа што била основана од страна на мигранти од провинцијата Аксарај во Централна Анадолија, депортирани во времето на Мехмед II [1]. Аксарај граничи со Еминону и во населбата се наоѓа џамија Пертевнијал Султан.

Денеска, населбата има модерен изглед, со голем број на хотели и продавници, претежно активни во трговската размена со Русија и Романија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mamboury (1953), p. 99

Литература[уреди | уреди извор]

  • Mamboury, Ernest (1953). The Tourists' Istanbul. Istanbul: Çituri Biraderler Basımevi.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]